Ile włosów dziennie może nam wypadać?

Strefa Barbera

Codzienne wypadanie włosów jest fizjologicznie występującym procesem, który zachodzi zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Naturalną koleją rzeczy będzie widok codziennie wypadających włosów. Pytanie, ile włosów możemy dziennie zobaczyć na naszych szczotkach czy pod prysznicem?

Obecnie nie ma powszechnie akceptowanej ani standardowej metody oceny dziennej liczby wypadających włosów. Jednakże mówi się o normie znajdującej się w granicy wypadania ok. 100 włosów dziennie. Skąd bierze się to powszechne przekonanie, że może nam wypadać od 50 do 150 włosów dziennie? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy przybliżyć temat wzrostu włosów. Nasze włosy wtedy, kiedy rosną, są w fazie tzw. anagenu. W normalnym procesie wzrostu włosów mamy na powierzchni owłosionej skóry głowy ok. 85–90% włosów w fazie anagenu. Trwa ona (w zależności od miejsca włosa na głowie) od dwóch do siedmiu lat. Następnie włos przechodzi w fazę katagenu (fazę przejściową, w której już nie rośnie i przygotowuje się do wypadnięcia). Ta faza trwa do miesiąca. Fazą zamykającą cykl wzrostu włosa jest faza telogenu. W czasie jej trwania włosy przygotowują się do oderwania od skóry głowy. Trwa ona z reguły około 3–4 miesięcy. Po wypadnięciu włosa telogenowego powinien on zostać zastąpiony już nowym włosem w fazie anagenu (wzrostu). 

Codzienne, fizjologiczne wypadanie powinno dotyczyć właśnie włosów, które są w schyłkowej fazie telogenu, czyli fazie wypadania. 

Przeciętna skóra głowy ma ok. 100 000 włosów, z których właśnie 10% jest w fazie spoczynku/wypadania (tzw. fazie telogenu). Przyjęto szacunkową liczbę wypadania włosów na ok. 50–150 dziennie. 

Jednakże szacunki te nie zostały dokładnie naukowo potwierdzone i nie dostarczają nam informacji, czy dzienne wypadanie jest stałe z wiekiem, czy jest podobne u kobiet i mężczyzn. 

Dlatego tutaj warto wziąć pod uwagę jeszcze parę innych czynników. 

Stres, higiena, codzienna stylizacja przyczyniają się do ilości dziennego wypadania włosów. Powszechnie spotykamy się z sytuacjami, że kobietom wypada włosów więcej niż mężczyznom, ponieważ w znacznie większym stopniu decydują się na stylizowanie włosów oraz poddawanie ich zabiegom fryzjerskim. Szacuje się,
że nawet 40% kobiet z tego właśnie powodu traci więcej włosów od panów. Stylizacja na gorąco, produkty chemiczne mogą osłabić włosy i spowodować uszkadzanie ich zewnętrznej osłonki. Te uszkodzenia, jeśli jest ich dużo, a włosy są cienkie i delikatne, spowodują, że włos będzie się kruszyć, co większość kobiet traktuje jako włosy wypadające ze skóry głowy. 

Jednakże warto zauważyć, że efektem takiego wypadania będzie mniej atrakcyjny wygląd naszej fryzury, ale nie łysienie. 

Czy każdego dnia może wypadać nam taka sama liczba włosów?

Jednego dnia może wypaść nam więcej włosów, drugiego mniej. Jest to związane z tym, jak często myjemy włosy, rozczesujemy je czy śpimy w związanych, czy rozpuszczonych. Kobiety, które chodzą cały czas w związanych włosach, pod koniec dnia wyciągną więcej włosów z kucyka, a z kolei te panie, które miały cały dzień rozpuszczone włosy, tej dziennej utraty mogły nawet nie zauważyć. Mężczyźni z kolei, którzy mają krótsze fryzury, często nie widzą wypadających włosów. Dlaczego? Podczas ich mycia, z racji tego, że są krótkie, nie zostają one w odpływie prysznica, stąd trudno jest je zaobserwować. Dlatego mogłoby się wydawać, że nadmierne wypadanie włosów to tylko domena kobiet.

Kiedy w największym stopniu widzimy wypadanie włosów?

Przy myciu i czesaniu. Dlaczego tak jest? Włos, który jest w fazie spoczynku (telogenu), jest już odseparowany od brodawki włosa (części, gdzie włos jest odżywiany, dzięki czemu może rosnąć) i powoli jest przesuwany w kierunku ujścia mieszka włosowego. Im bliżej jest tego ujścia, tym delikatniej trzyma się w skórze głowy i po prostu jakiekolwiek mechaniczne pociągnięcia (właśnie najczęstsze podczas mycia i czesania) spowodują, że włos wyjdzie. Taki włos, który jest już w tej fazie, nie może zostać zatrzymany w skórze głowy po upływie czasu spoczynku, więc i tak by wypadł, jeżeli nie przy myciu, to przy innej, bliskiej czasowo, okazji (np. podczas snu czy na wietrze). 

Co więcej, podczas czesania i mycia możemy powodować, że nie tylko szybciej usuniemy włos telogenowy z głowy, ale również przyczynimy się do jego kruszenia i będziemy mogli zaobserwować wypadanie włosów, ale tych uszkodzonych mechanicznie. Jak do tego dochodzi? Włos to struktura martwa, składająca się z 4–12 nałożonych na siebie warstw bezbarwnych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy