Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości i prezentacje

6 listopada 2020

NR 2 (Styczeń 2016)

Golenie Królewskie (hot towel)

0 98

Golenie brzytwą jest jedną z usług wyróżniającą współczesne Barbershopy, czyli męskie salony fryzjerskie. Kiedyś usługa bardzo powszechna, dziś stała się ekskluzywna. Nie będę rozpisywał się na temat historii golenia w zakładzie fryzjerskim, bo jest ona długa jak historia fryzjerstwa. Oczywiście golenie ewoluowało, zmieniała się technika, narzędzia i kosmetyki, jednak cel pozostawał niezmienny „komfortowy zabieg, po którym mężczyzna ma twarz gładką i bez podrażnień”. W dalszej części opiszę ogólne zasady golenia w Barber shopie i przybliżę jedną z technik golenia jaką stosujemy w Yes Barber Shop. 

Niezbędnym elementem do golenia jest męski fotel fryzjerski. Stabilny, duży fotel z zagłówkiem zapewni klientowi komfort podczas zabiegu golenia, ale też barberowi ergonomiczną stabilną pozycję do pracy. 

Kolejnym narzędziem i chyba najważniejszym jest brzytwa, a obecnie częściej „shavette”, czyli brzytwa z wymiennym ostrzem. Brzytwy z wymiennymi ostrzami stosujemy przede wszystkim ze względów higienicznych i praktycznych. Do większości shavette pasują połówki zwykłej żyletki, są też specjalne, dedykowane dłuższe ostrza firm Kai, Father lub Dovo. Praca Shavette jest podobna do pracy brzytwą, ale nie wymaga czasochłonnych przygotowań ostrzenia na kamieniu, polerowania na pasie i specjalnej dezynfekcji w autoklawie. Przy pracy shavette wystarcza zwykła salonowa dezynfekcja np. Barbicide i wymiana żyletki po każdym kliencie. Zużyte żyletki umieszczamy w specjalnym pojemniku, który dostarcza nam zakład utylizacji odpadów medycznych, z którym musimy podpisać umowę na odbiór tych pojemników. 

Bardzo ważnym narzędziem w rękach barbera jest też pędzel do golenia. Najczęściej stosujemy pędzle z włosia borsuka, jest ono sprężyste, miękkie i absorbuje wodę pozwalając na uzyskanie idealnej piany. Niektórzy Barberzy stosują pędzle z syntetycznego włosia, które ma podobne właściwości do naturalnego, a nawet szybciej schnie. Nieważne jakiego rodzaju brzytwy używasz, czy używasz kremu czy mydła, pędzel będzie Ci potrzebny.

Teraz możemy zacząć golenie. Zaprezentuję tu technikę jaką stosuję w naszym Barber Shopie, królewskie golenie „gorący ręcznik”. 

Istotne jest, aby cały proces golenia był „schludny” i elegancki. Najlepiej jeśli technika podczas każdej wizyty klienta jest taka sama. Mężczyźni łatwo przyzwyczajają się do standardów i odstępstwa są niemile widziane.   
 

Barber powinien rozpocząć usługę od przygotowania sobie wszystkich narzędzi i produktów potrzebnych do wykonania golenia. Najlepiej jeśli zbierzemy wszystkie rzeczy w jednym miejscu i będą one łatwo dostępne w czasie zabiegu. Przygotowujemy sobie zatem brzytwę, pędzel, miseczkę z wodą, mydło lub krem do golenia oraz kosmetyki, których użyjemy przed i po goleniu. 

Zapraszamy klienta na fotel, ustawiając go w wygodnej, ergonomicznej pozycji, a następnie po konsultacji zabezpieczamy odzież klienta bawełnianym ręcznikiem przy szyi i na klatce piersiowej. Dezynfekujemy i myjemy ręce. Obmywamy twarz klienta czystą wodą za pomocą pędzla do golenia lub gąbki, a w czasie tego procesu przyglądamy się uważnie twarzy i miejscom, które będziemy golić, szukając elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę lub ominąć w czasie golenia. Osobiście zalecam skracanie zarostu do kilku milimetrów przed goleniem, żeby skóra była widoczna i żebyśmy mogli golenie wykonać naprawdę bezpiecznie. Na czystą, delikatnie zwilżoną twarz nakładam dłonią olejek lub krem przed goleniem, w mojej ocenie zależne jest to od preferencji Barbera rzadziej klienta, któremu po prostu zależy na dobrze wykonanej usłudze. Następnie nakładamy na twarz, wcześniej przygotowany w podgrzewaczu, bawełniany gorący ręcznik, zakładając go niejako na krzyż, najpierw na brodę a potem kolejno prawy róg na lewo i lewy na prawo, zostawiając miejsce na nos, żeby klient mógł swobodnie i komfortowo oddychać. W ten sposób rozszerzymy pory i bardzo zmiękczymy zarost przygotowując go do nałożenia piany.                                                      

W czasie kiedy nasz klient leży z gorącym ręcznikiem na twarzy mamy około dwóch minut na przygotowanie sobie brzytwy, czyli założenie nowego ostrza i przygotowanie piany do golenia. Do wytworzenia gęstej, sztywnej, zmiękczającej zarost piany stosujemy mydło do golenia w kostce, mydło do golenia w kremie lub krem do golenia. Za pomocą pędzla, w tyglu (jak nazywamy naczynie, w którym wytwarzamy pianę i czasami przechowujemy mydło), wytwarzamy gęstą sztywną pianę, która przez dłuższy czas utrzyma zarost w większej wilgotności. Dobór produktu do golenia pozostawiam Barberowi. Każdy znajdzie swoje ulubione produkty w szerokiej gamie, jaka jest w tej chwili dostępna na rynku. Wśród popularnych, klasycznych mydeł wyróżniamy produkty do cery normalnej, gdzie wiodącym składnikiem jest mięta, do cery wrażliwej, w których charakterystyczny jest eukaliptus i do twardego zarostu, gdzie przeważa mający nawilżające właściwości wyciąg z olejków z drzewa sandałowego. 

 

Po zdjęciu z twarzy ręcznika nakładamy wcześniej przygotowaną pianę za pomocą pędzla do golenia. Nakładamy ją za pomocą kolistych, intensywnych ruchów, starając się jednocześnie delikatn...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy

    Komentarze (0)

    Napisz własny komentarz