Co jeść, żeby zachować zdrowe włosy? Poznaj 15 najlepszych produktów

Strefa Brodacza

Kiedy myślimy o pięknych, lśniących włosach, w pierwszej kolejności większości z nas przychodzi do głowy odżywka, szampon czy olejek. Tak, to prawda. Te preparaty jak najbardziej pomagają nam poprawić wygląd naszych włosów. Ale czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że odgrywają one rolę makijażu dla włosów? Nakładasz odżywkę, wygładzasz włosy, olejek na końcówki i włos się nie puszy. A potem myjesz włosy i spróbuj nie nałożyć tych specyfików ponownie. Nie da się, prawda? To tak, jak byśmy mieli zrezygnować z kremu do twarzy. Już czujemy to uczucie ściągania. I już wyobrażamy sobie, jak bez odżywki włosy będą się plątać i nie przestaną pięknie lśnić.

Nie da się ukryć. Z „makijażu” naszych włosów nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Jest nam on niezwykle potrzebny do tego, aby martwą strukturę włosa, a dokładniej jego łuski, domykać, tym samym wygładzać i ułatwiać nam ujarzmienie naszych końcówek. Ale czy pomyślałeś kiedyś o tym, że właściwa pielęgnacja nie powinna się zatrzymać na „odżywianiu” tego, co martwe w strukturze naszego włosa? To właściwe odżywianie powinno się zacząć od jego żywej części, która jest dla naszych oczu niewidoczna. Takim epicentrum tworzącego się włosa jest jego brodawka, do której doprowadzone naczynka krwionośne przekazują „pożywienie”, dzięki któremu nasze włosy mogą rosnąć w siłę, nabierać odpowiedniej kondycji i w miarę swoich genetycznych możliwości wyrastać już ze skóry głowy silniejsze, lepiej odżywione i przygotowane na życie pełne wyzwań. Bo dla naszego włosa wyzwaniem jest codzienne zmaganie się z suszarką, czesaniem szczotkami i grzebieniami, farbowaniem itd. 

Wspomniałam wyżej o „genetycznych możliwościach” nie bez powodu. Wiesz dlaczego? Dlatego, że nie oszukamy systemu. Jeśli mamy predyspozycje genetyczne do utraty włosów, łysienia – proces ten będzie zachodzić. Ale to nie oznacza, że możemy zapomnieć o właściwym odżywaniu włosa, ponieważ to oznaczałoby zabieranie słabszemu tego, co mu pozostało. Skoro genetyka zawiodła i tracimy włosy, to warto pamiętać, że te, które jeszcze wyrastają z naszej głowy, nawet zminiaturyzowane, chcą się jak najlepiej prezentować po pojawieniu się na naszej skórze. Dlatego dzisiaj opowiemy sobie o diecie bogatej w składniki odżywcze niezbędne dla zachowania najlepszego środowiska rozwoju włosów.

Czego potrzebujeTwój organizm (i włos)?

Musimy pamiętać, że nie ma jednej „złotej” witaminy, której przyjmowanie zapewni nam zdrowe włosy. Dieta powinna być kompleksowa i dostarczać składników budulcowych, takich jak witaminy i minerały. Tak więc nie tylko żelazo i cynk uczynią nasze włosy piękniejszymi. Także witaminy z grupy B czy cały pakiet witamin A, C, E. A żeby nie było zbyt naukowo i medycznie, to zaraz podam konkretne produkty żywieniowe, które możemy spożywać w swojej codziennej diecie. Pamiętaj też, że wiele osób, które nie mają zaburzeń hormonalnych i nie są obciążone genetycznie tendencją do łysienia, traci włosy, nie zdając sobie sprawy, że jest to wina mało zbilansowanej diety! Wszelkie zmiany proporcji i deficyty składników odżywczych mogą objawiać się wypadaniem włosów, gdyż wszystkie rezerwy mobilizowane są w innych miejscach organizmu. Co to oznacza w praktyce? Kiedy mamy ubogą dietę, nasz organizm nie będzie troszczył się o włosy. Wszystkiego, co w pożywieniu najcenniejsze, będzie dostarczał w pierwszej kole...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy