Dział: Strefa Brodacza

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Farbowanie włosów męskich – czy to nowy standard?

Jeszcze niedawno mało kto łączył słowo „koloryzacja” z usługą dla mężczyzn dostępną w salonach fryzjerskich. Od lat w okresie letnim nastolatkowie decydo- wali się na wakacyjne rozjaśnienia włosów, a fani muzyki punk i techno wybierali neonowe kolory. Obecnie trend męskiej koloryzacji skierowany jest do panów w średnim wieku i na poważnych stanowiskach. Mężczyźni chcą wyglądać jak najdłużej młodo. Nie dla każdego bowiem charakterystyczna dla statecznych panów siwizna jest estetyczna. Szybkie tempo życia, nadmiar pracy i stresu sprzyjają przedwczesnemu siwieniu nie tylko wśród kobiet, ale również, a w zasadzie przede wszystkim, wśród mężczyzn. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby również panowie dłużej mogli cieszyć się intensywnym i długotrwałym kolorem swoich włosów.

Czytaj więcej

Jak skutecznie walczyć z łojotokowym zapaleniem skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła forma stanu zapalnego, która dotyka wiele osób. Charakteryzuje się ono zaczerwienieniem, łuszczeniem się skóry oraz intensywnym świądem. Walka z tą dolegliwością wymaga odpowiedniej diagnozy oraz stosowania specjalistycznych metod leczenia i profilaktyki, aby skutecznie kontrolować objawy i zapobiegać nawrotom.

Czytaj więcej

Jak w praktyce radzić sobie ze stresem? Ćwiczenia uważności w miejscu pracy

Niespodziewane zwroty akcji, błędy, chaos, presja czasu – to tylko niektóre z najczęściej występujących czynników stresogennych w pracy. Jak – włączając uważność – lepiej sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Nieobecni ojcowie

Wiele mówi się o kryzysie męskości – że współcześni mężczyźni nie mają odpowiednich wzorców, że w ich życiu nie było ojców, a jak byli, to niezaangażowani, zdystansowani. Wychowywały ich samotne matki, które miały na głowie zakupy, sprzątanie, pranie, gotowanie, a do tego często jeszcze pracowały zawodowo. Jest w tym dużo prawdy, jednak rzeczywistość bywa bardziej złożona.

Czytaj więcej

Łysienie androgenowe – przyczyny, postępowanie dietetyczne i skuteczna suplementacja

Łysienie androgenowe to najpowszechniejsza przyczyna postępującego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn [1]. Jest ono uwarunkowane genetycznie, ale wiek rozpoczęcia utraty owłosienia, jej intensywność i umiejscowienie są różne.U mężczyzn łysienie androgenowe dotyczy zazwyczaj części skroniowej oraz wierzchołka głowy, z zachowaniem obszaru potylicznego, co skutkuje powstaniem charakterystycznego wzoru podkowy [2]. Natomiast u kobiet włosy najczęściej ulegają przerzedzeniu w okolicy śródciemieniowej z zachowaniem czołowej linii włosów [3]. Częstotliwość występowania łysienia androgenowego w populacji jest uzależniona od rasy, płci oraz wieku. Jest ono największe w przypadku rasy kaukaskiej – dotyczy aż 80% mężczyzn i 42% kobiet po 70. r.ż. [2–5]. 

Czytaj więcej

Jak zapachy karmią nasz mózg i wpływają na emocje?

Zapachy mają moc wpływania na nasze emocje, przenoszą nas w czasie, przywołują najgłębsze wspomnienia. Wielu z nas zapach pieczonego ciasta przypomina wspólny czas z babcią, a zapach letniego popołudnia kojarzy się z beztroskimi wakacjami w dzieciństwie.

Czytaj więcej

Przez żołądek do serca. Co o nas mówi to, co mamy na talerzu?

Wszyscy znają powiedzenia „przez żołądek do serca” albo „jesteś tym, co jesz”. Co komunikujemy sobie i innym, organizując uroczyste kolacje albo przygoto- wując kanapkę naszym bliskim?

Czytaj więcej

Jak wypocząć na urlopie?

Wygląda na to, że o wiele łatwiej jest nam pracować, niż odpoczywać. Zwłaszcza że dzięki wynalazkom techniki, takim jak laptopy, tablety i smartfony, możemy pracować w różnych miejscach i w dowolnym czasie – w domu, w pociągu, a nawet na wakacjach. Jednak coś za coś. Niezmiernie szybkie tempo życia, zmieniające się realia, piętrzące się obowiązki oraz narastający stres powodują, że naszym ciałom i umysłom coraz trudniej się rozluźnić i odpocząć. W efekcie rośnie liczba przypadków przewlekłego zmęczenia. Ma ono fatalne skutki dla zdrowia, może bowiem prowadzić do chorób neurologicznych, kardiologicznych i układu krążenia. Życie w ciągłym napięciu wywołuje też bóle głowy, kręgosłupa, problemy z przewodem pokarmowym. Niedobór odpoczynku niesie również skutki dla psychiki – pogarsza się koncentracja, spada kreatywność, zaczyna dokuczać bezsenność, pojawia się coraz więcej trudnych emocji, takich jak złość, irytacja, niecierpliwość, a nawet zaburzenia lękowe i depresja.

Czytaj więcej

Męski rytuały, cz. 2: ciało, paznokcie i włosy

Stereotypowo pielęgnacja skóry i włosów oraz wykorzystywanie w tych celach kosmetyków było głównie związane z kobietami, ale w ostatnich latach coraz więcej mężczyzn zaczyna doceniać korzyści płynące z dbania o swój wygląd i zdrowie. Nowa era kosmetyków dla mężczyzn przynosi ze sobą szereg męskich zabiegów pielęgnacyjnych, które pomagają mężczyznom utrzymać skórę, włosy i paznokcie w doskonałej kondycji. Od klasycznych zabiegów, takich jak golenie czy kąpiele, po bardziej zaawansowane techniki, wprowadzenie kosmetyków dla mężczyzn oznacza nowe możliwości dla panów dbających o swój wygląd. W tym artykule przyjrzymy się kilku męskim zabiegom pielęgnacyjnym, które wykorzystują kosmetyki.

Czytaj więcej

Trening bycia sobą. Czy asertywności można się nauczyć?

Wydaje się naturalne, że można ćwiczyć swój umysł, ciało, a nawet zmysły. Ale czy można ćwiczyć bycie sobą? Przecież sobą się po prostu jest. Czy na pewno?

Czytaj więcej

Co się stało z mężczyznami? Wywiad Doroty Krzemionki z Pawłem Pilichem

Coraz więcej chłopców jest wychowywanych przez kobiety – matki, babcie, ciotki, opiekunki. Mężczyźni, nawet jeśli są, pozostają gdzieś z boku, w cieniu. W efekcie, gdy chłopcy dorastają, patrzą na siebie oczami matki. Co widzą?

Czytaj więcej

Praktyka dobrego snu – wywiad Karoliny Rogaskiej z dr. Michałem Skalskim

Łóżko ma służyć tylko do spania, ewentualnie do seksu. Jeśli przyzwyczaimy swój organizm, że przyłożenie głowy do poduszki jest sygnałem do snu, łatwiej będzie nam zasnąć. Jeżeli jednak zapalamy lampę i wyciągamy książkę, wysyłamy do mózgu sygnał, że powinien utrzymać stan czuwania. Niektórzy od lat sypiają przed telewizorem czy nad książką, ale gdy wejdą do sypialni, senność im mija.

Czytaj więcej