Najczęstsze problemy z brodą

Porady ekspertów Strefa Brodacza

Brody różnią się od siebie kształtem, gęstością, kolorem i strukturą. Jedni cieszą się gęstym zarostem o wspaniałej formie i kolorze, a niektórzy walczą o każdy włos. Przesuszenie, swędzenie, przerzedzanie – broda może przysporzyć wielu problemów jej posiadaczom. Sposób postępowania z nią i pielęgnację należy zatem w każdym wypadku dobierać indywidualnie.

Kształt i gęstość

Kształt brody zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zazwyczaj dobieramy go do kształtu twarzy, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Najczęstszym problemem, który można spotkać są braki w owłosieniu w postaci "łysych placków", czy po prostu bardzo rzadka broda.

W takim przypadku nie mamy zbyt wielu opcji do wyboru i wybór kształtu jest uwarunkowany nie tym, co chcemy osiągnąć, ale tym, co zdołamy wyrzeźbić. Rzadka broda to najczęstszy problem, nad którym ubolewają jej posiadacze. Czasem można optycznie ją zagęścić, ale jeśli ktoś nie został obdarowany gęstym zarostem na twarzy ciężko oczekiwać cudu. Wszystko jednak zależy indywidualnie od każdego przypadku, bo ilu mężczyzn, tyle rodzajów brody.

Kolor

Włosy na brodzie mają różne kolory. Czasem są jednolite, ale niekiedy można spotkać brody, które mają wiele barw, co osobiście uważam za bardzo ciekawe. Kolor zarostu zawsze można zmienić, chociaż ja jestem zdania, że natura wie co robi i jestem zwolenniczką naturalnych odcieni. Niemniej jednak brodacze często narzekają na swój kolor i chcą go zmieniać.

Struktura

Włosy na brodzie mogą być zarówno proste, kręcone, a także falowane. Uważam, że kędzierzawa jest najłatwiejsza w układaniu, ponieważ zazwyczaj jej struktura tworzy zbitą formę, którą ciężko zburzyć. Proste brody występują chyba najrzadziej, a najbardziej uparte są te, które nie potrafią się zdecydować jaką mają strukturę, czyli mieszane lub falowane. Czasem jedna strona jest prosta, a druga falowana, co może być bardzo denerwujące przy układaniu, ponieważ nawet gdy broda jest dobrze przycięta, to optycznie może wydawać się niesymetryczna. Dzieje się tak także wtedy, gdy włosy rosną w różne strony.

Problemy skórne

Zaniedbana broda to głównie problemy skóry, które z tego wynikają. Najczęściej zdarzają się: odczyny alergiczne ze świądem, łupież, zapalenie bakteryjne skóry i mieszków włosowych oraz zakażenia grzybicze. Odpowiednie dbanie o brodę jest zatem kluczowe, aby uniknąć dyskomfortu związanego z bujnym zarostem. Chyba nie ma brodacza, który nie narzekał na swędzącą skórę pod zarostem. To problem, który pojawia się zwłaszcza w pier...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy