Po co pobudzać krążenie skóry głowy u łysiejących mężczyzn?

Strefa Brodacza

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak skuteczny może być masaż skóry głowy, warto poruszyć kilka bardzo ważnych faktów dotyczących jednej z najczęstszych form łysienia u mężczyzn. Po co? Aby zrozumieć, jak masaż ten jest skomplikowanym procesem, wymagającym sporego i stałego zaangażowania, aby łysienie wyhamować. Bo niestety zahamować, jak na razie, jeszcze nie można

Około 90-95% mężczyzn łysieje ze względu na czynniki genetyczne. Panowie mają już bowiem w genach zapisane, czy w przyszłości będą tracić włosy w postaci zakoli oraz poszerzającej się tonsury na szczycie głowy. Wiąże się to z dziedziczoną tendencją do nadwrażliwości mieszków włosowych. 

Co oznacza ta nadwrażliwość? Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć mieszki włosowe bardziej wrażliwe na działanie czynników wewnątrz organizmu. Jest to predyspozycja genetyczna. Najczęściej mówi się o nadwrażliwości na hormony męskie. Problem ten dotyczy tak naprawdę obojga płci. Mechanizm związany jest właśnie z androgenami, które są obecne w organizmie. Niestety, pewna postać utraty włosów na tle genetycznym może ujawniać się już przy poziomie hormonów będących w normie. Osoba nie musi mieć podwyższonego stężenia testosteronu, a mimo to włosy przerzedzają się. 
Co się w takim razie dzieje, że pomimo „normy” zmienia się struktura włosów, a w wyniku upływu czasu tracimy je? Związane jest to z pewnym enzymem nazywanym 5-alfa reduktaza. Znajduje się on w nadmiarze w komórkach nadwrażliwych mieszków włosowych. Enzym ten przekształca testosteron (słabszy androgen) w dihydrotestosteron, który jest znacznie silniejszym hormonem i to właśnie jego obecność wpływa na brodawki włosowe, w których łącząc się z receptorami androgenowymi, komplikuje dotarcie składników odżywczych niezbędnych do produkcji nowego włosa. Przy dłuższym działaniu tego schematu widzimy początkowo zmianę struktury włosa – staje się on cieńszy, delikatniejszy, często nazywamy takie włosy niepełnowartościowymi. 

Z upływem lat możemy zauważyć całkowitą utratę zdolności mieszka włosowego do wytworzenia nowego włosa. Charakterystyczne jest to, że proces ten postępuje stopniowo. Nie trwa on miesiąc czy kilka miesięcy; z reguły są to lata. W niektórych przypadkach dochodzi do szybszej miniaturyzacji włosów (np. w sytuacji nadmiernego stresu, wzmożonej produkcji kortyzolu oraz innych zaburzeń hormonalnych). 

Jak już wspomniałam, tego typu łysienia nie można zahamować, a jedynie wyhamowywać. A to dlatego, że lekarstwa na łysienie typu męskiego nie ma, są tylko dostępne sposoby opóźniające proces miniaturyzacji włosów i powstawania łysych miejsc na głowie. Leki zatwierdzone przed FDA (Food And Drug Administration) zostały pierwotnie zatwierdzone do leczenia innych schorzeń niż wypadanie włosów. Ich stosowanie może spowolnić tempo dziedziczonej utraty włosów, ale na pewno nie zażegna problemu. 

 • Jaki efekt osiągniemy w procesie opóźniania łysienia? To zależy od:

A. Zmian, które już zaszły w mieszkach włosowych (czyli od aktualnego poziomu wyłysienia).
B. Poziomu męskich hormonów we krwi.
C. Wrażliwości mieszków włosowych na enzym 5 alfa reduktaza.
D. Codziennej diety.
E. Aktywności fizycznej.
F. Częstotliwości stosowanych terapii wyhamowujących proces wypadania.

• A zatem, jak mężczyzna może wspomóc swoje włosy, aby móc jak najdłużej zachować je w dobrej kondycji? 

Istnieją możliwości terapeutyczne zarówno gabinetowe, jak i domowe. Warto wziąć pod uwagę domowe sposoby (np. odpowiednia dieta), gdyż wzrost włosów jest procesem zachodzącym każdego dnia, dlatego codziennie możemy poprawiać środowisko sprzyjające naszym włosom. 
 

Jak działać? Czego unikać?
Dieta: produkty bogate przede wszystkim w cynk,
krzem oraz witaminy z grupy B (kasza jaglana,
gryczana, olej z pestek dyni, nasiona, orzechy)
Dieta: ostre przyprawy, mocna kawa, herbata, tłuste
potrawy, cukier, biała mąka, fast foody, niedobór białka,
deficyt kaloryczny
Suplementacja: cynk, D3, palma sabałowa Suplementacja: zbyt dużo witaminy A
Pobudzanie k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy