W odpowiedzi na męski problem

Strefa Brodacza

Zdrowe i piękne włosy to nie tylko atrybut kobiecości, ale także ważna kwestia dla mężczyzn. Każdy z nich chciałby mieć gęste i zdrowe włosy na każdym etapie swojego życia, jednakże dzieje się inaczej i natura płata figle w postaci łysiny. Skala problemu jest bardzo duża. Poza tym mężczyźni nie przywiązują aż takiej uwagi do swoich włosów jak kobieta. A przecież to jest ozdoba każdej głowy. Dopiero w momencie, kiedy ubytki we włosach stają się widoczne, panowie zaczynają szukać pomocy i sięgają po reklamowane specyfiki, aby ten problem zatrzymać.

Za wypadanie włosów u mężczyzn jest odpowiedzialna nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron, związek chemiczny będący pochodną testosteronu podstawowego męskiego hormonu płciowego. Dihydrotestosteron pod wpływem 5α-reduktazy oddziałuje na receptory androgenowe i prowadzi do stopniowej miniaturyzacji mieszka włosowego, przez co włosy rosną coraz cieńsze i rzadsze. Rodzaj takiego łysienia nazywany jest łysieniem androgenowym. Jest też on w dużym stopniu związany z genetyką. Proces tego schorzenia można spowolnić i zahamować, ważne jest, aby jak najszybciej zareagować, ponieważ im bardziej posunięte w czasie łysienie, tym gorsze efekty kuracji, a nawet niekiedy niemożliwe jest odzyskanie włosów.

Jak rozpoznać problem?

Pierwsze objawy łysienia androgenowego rozpoczynają się w momencie, kiedy wzrasta poziom testosteronu w organizmie. Skóra głowy zaczyna się nadmiernie przetłuszczać, ciało pokrywa nadmierne owłosienie, a włosy na głowie zaczynają wypadać w nadmiarze. W efekcie tego po upływie kilkunastu miesięcy znacznie przerzedza się czupryna i zauważamy rzadsze i cieńsze włosy. 

Średnio każdy człowiek ma na głowie ok. 150 000 włosów. Za średnią ilość wypadania włosów przyjmuje się ok. 80-100 włosów dziennie i to nie stanowi problemu, natomiast jeśli wypada ich znacznie więcej, to jest to niepokojące. Im wcześniej zareagujemy na wypadanie, tym większe prawdopodobieństwo uratowania włosów na głowie. 

Zaniedbany problem doprowadza do nieodwracalnych stanów na naszej głowie, a finalnie do łysiny. W takich przypadkach pomocny jest trycholog, który zbada przyczynę problemu, zleci odpowiednie badania oraz dobierze kuracje odbudowy i regeneracji cebulki włosa. W przypadkach bardzo zaawansowanego łysienia może pomóc wyłącznie przeszczep włosów. Wszystko jest możliwe!

Jak wygląda kuracja na zahamowanie łysienia?

Osłabione włosy potrzebują natychmiastowej odbudowy i regeneracji. To czas w tym przypadku decyduje o skuteczności kuracji. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, dieta i zabiegi sprawiają cuda. Bardzo ważne jest też utrzymanie odpowiednich poziomów witamin z grup: A, B, C, D, E, H oraz minerałów, takich jak cynk, żelazo, wapń. Takie suplementy możemy dostać bez problemu w aptekach. 

Uwagę należy też zwrócić na zawarte w su...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy