TOP 3 kosmetycznych olejów. Poznaj zastosowanie i właściwości naturalnych olejów

Strefa Brodacza

Prawdziwa moc bierze się z natury. Nieważne, jaką perfekcję z dziedziny chemii osiągnąłby człowiek, jak doskonałe surowce potrafiłby stworzyć w warunkach laboratoryjnych. Jeśli chodzi o sprawdzone działanie, bezpieczeństwo i jakość, naturalne wyciągi i ekstrakty zawsze będą królowały w kosmetycznych składach.

To, co piszę, nie jest żadną nowością ani rewolucją. 
Co więcej, nie wyważam drzwi otwartych na oścież. Przypominam raczej stare prawdy, odkurzam wiedzę, którą dysponowały całe pokolenia wstecz, ale która została zaprzęgnięta do tworzenia dobrej jakości kosmetyków do dziś. 

Niniejszy tekst będzie o olejach. Wspaniałych, tłoczonych na zimno eliksirach, których regularne stosowanie ma doskonały wpływ na włosy i skórę. Przybliżę nieco ich charakterystykę, opowiem dokładniej o właściwościach i, mam nadzieję, przekonam Czytelnika do tego, by poszukiwał ich w składach wybieranych kosmetyków. 

Olej ze słodkich migdałów

Płynne złoto. Wspaniały, klarowny olej o przepięknej słomkowej barwie i doskonałej, lekkiej konsystencji. Jego łacińska nazwa, a taką znajdziemy w sekcji ingredients na kosmetycznej etykiecie, to Prunus Amygdalis Dulcis Oil. Mało obeznany z surowcami Czytelnik zapewne pomyśli od razu o charakterystycznym, cukierniczym zapachu olejku migdałowego. Na próżno jednak doszukiwać się woni marcepanowych wypieków akurat w tym eliksirze1. Olej ze słodkich migdałów jest bezwonny, ale to jego jedyna wada.
 

Fot.: Paulina Haak


Olej ze słodkich migdałów charakteryzują: doskonała wchłanialność i wspaniałe właściwości wygładzające. Znajdziemy go w dobrych kremach i olejkach do brody. Zwłaszcza w tych drugich jest prawdziwym objawieniem, szczególnie w pielęgnacji krótkiego zarostu. Olej ten uśmierza dyskomfort związany z kłuciem i swędzeniem, objawiającym się przy zapuszczaniu brody. Jego regularne stosowanie zmiękcza włos, a jednocześnie nawilża i pomaga w regeneracji podrażnionej skóry. Szybka wchłanialność to też świetna cecha, gdyż nie pozostawia tłustego filmu na dłoniach zaraz 
po aplikacji.

Olej makadamia

Chyba nie ma wśród naturalnych surowców kosmetycznych oleju, który cechowałby się taką biozgodnością z ludzką skórą, jak ten pozyskiwany z orzechów makadamia. Tak jak w przypadku poprzednika, ten również może „zawieść” brakiem doznań smakowych. Nie na tym jednak polegają jego zalety. A główną z nich jest to, że ludzka skóra w całości przyswaja jego dobroczynny skład. Po prostu uznaje jego właściwości za własne i olej ten wręcz wsiąka przez naskórek. A wypełniony jest samym dobrem, przede wszystkim nienasy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy