Rytuał golenia twarzy na mokro – tradycyjna metoda, którą pokochali współcześni faceci

Strefa Barbera

Rytuał golenia twarzy na mokro to coraz bardziej popularna usługa w nowo- czesnych barber shopach. Oczywiście pełne golenie całej twarzy na gładko większość współczesnych mężczyzn wykonuje w zaciszu własnej łazienki, ale zdarzają się panowie, dla których taka usługa u barbera to nie tylko zwykłe golenie, ale też chwila relaksu, czas tylko dla siebie, czyli takie „męskie spa”.

Ostatnio posiadanie brody lub zarostu stało się bardzo popularne wśród młodych, zadbanych i dobrze wyglądających nowoczesnych mężczyzn. Żeby ich broda wyglądała na schludną, konieczne są jednak wizyty u nas – golibrodów, a naszym zadaniem jest sprawna praca brzytwą, która poprawi wizerunek klientów. Pamiętaj, że broda wykończona tylko trymerem nie będzie wyglądała tak efektownie, „ostro” i „czysto”, jak broda z zaznaczonymi brzytwą konturami. 

Szkół golenia brzytwą jest wiele, lecz dziś chcę Tobie przedstawić tradycyjną metodę golenia twarzy na mokro. Jak mawia wielu mistrzów barberingu: „Klasyka zawsze w modzie”.

Niezbędne narzędzia

Aby rozpocząć tą wspaniałą, klasyczną, męską ceremonię, powinieneś zacząć od skompletowania narzędzi, które musisz mieć pod ręką, a mianowicie:

  • brzytwa (w dzisiejszych czasach dla zachowania zasad higieny używa się szawetki na wymienne ostrza),
  • pędzel (syntetyczny lub z włosia naturalnego; dobrze, jeżeli barber posiada w swoim arsenale kilka pędzli),
  • ostrze lub żyletka (posiadanie różnego rodzaju ostrzy i żyletek pozwala barberowi na bardziej indywidualne dobranie ich do zarostu i skóry klienta),
  • miseczka, tygiel lub kubek (najlepsze miseczki to te dwukomorowe, ponieważ dłużej utrzymują ciepło),
  • mydło lub krem do golenia (według indywidualnego upodobania klienta),
  • woda kolońska lub woda po goleniu (najlepiej z PH 5.5),
  • olej przed goleniem, inaczej pre-shave oil (to kolejny produkt dobierany wedle preferencji),
  • balsam po goleniu (najlepiej bez alkoholu),
  • peleryna,
  • ręczniki (mogą być jednorazowe z włókniny lub bawełniane; ręcznik jednorazowy jest bardziej higieniczny, ale ręcznik bawełniany dłużej utrzymuje ciepło),
  • kołnierzyk jednorazowy,
  • urządzenie do podgrzewania ręczników,
  • ałun (najlepiej jednorazowe zapałki),
  • rękawiczki jednorazowe.

Tak przygotowany fryzjer może rozpocząć rytuał golenia.

Komfort przede wszystkim

Przystępując do pracy, należy założyć kołnierzyk i pelerynę, aby zabezpieczyć ubranie przed zabrudzeniem. Następnie ustawiamy fotel, regulując go w odpowiedniej pozycji i na właściwej wysokości, tak abyś Ty mógł swobodnie pracować, a klient wygodnie leżeć. Komfort pracy jest dość istotny przy precyzyjnym goleniu. Optymalną wysokość uzyskasz wtedy, gdy głowa Twojego klienta będzie na wysokości Twojego splotu słonecznego. Tak przygotowany możesz przejść do kolejnego etapu pracy.

Przygotowanie do pracy

Zanim rozpoczniesz golenie, powinieneś obejrzeć dokładnie twarz klienta, przyjrzeć się rodzajowi skóry, kierunkom porostu włosa, wypryskom, brodawkom, bliznom czy innych nierównościom, które mogą sprawić Tobie niemiłą niespodziankę podczas golenia. Po oględzinach obowiązkowo załóż rękawiczki jednorazowe. W dzisiejszych czasach nie jest to już tylko „gadżet modowy”. Każdy odpowiedzialny barber powinien używać rękawiczek ochronnych. Zapobiega to potencjalnie niebezpiecznemu kontaktowi fryzjera z krwią klienta. Jeśli wszystko jest w porządku, powinieneś zapytać klienta, czy nie ma przypadkiem uczulenia na sierść zwierzęcą. W przypadku uczulenia lepiej przygotować pędzel syntetyczny zamiast tego z włosiem naturalnym.

Jeden suchy ręcznik załóż klientowi pod brodą. Może on posłużyć również do wycierania brzytwy, ale bardziej estetycznie będzie wycierać brzytwę w inny ręcznik, leżący gdzieś przy stanowisku pracy. Tak przygotowanemu klientowi nałóż kompres z lekko mokrego, ciepłego ręcznika (hot towel). Gorący ręcznik powinien zakryć cały obszar twarzy klienta, która będzie golona. Sprawi on, że skóra rozgrzeje się, pory skóry otworzą się, a zarost zmięknie. Kompres pozostaw na twarzy około 1 minutę. Tyle w zupełności wystarczy, aby spełnił on swoją funkcję.

Kolejnym etapem będzie wtarcie w zarost preparatu poprawiającego poślizg brzytwy, czyli oleju przed goleniem (pre-shave oil). Poza lepszym poślizgiem dla brzytwy olej pomoże utrzymać dłużej ciepło i sprawi, że skóra twarzy stanie się bardziej elastyczna. Masaż będzie relaksujący dla klienta, a Tobie ten etap pracy pozwoli ponowie zapoznać się z nierównościami na jego twarzy. 
60-90 sekund to wystarczający czas masażu. Podczas wykonywania masażu pędzel namoczony w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy