Witaminy niezbędne dla zdrowych włosów

Strefa Barbera

Kondycja włosów jest ściśle związana ze stanem naszego organizmu, a przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Mogą to być problemy na tle hormonalnym, zmiany spowodowane przez substancje toksyczne, ostre stany gorączkowe, przewlekłe infekcje, choroby metaboliczne czy problemy immunologiczne związane ze złym wchłanianiem i przyswajaniem substancji odżywczych oraz wszechobecny stres.

Wielu z nas popełnia błędy żywieniowe, wynikające z szybkiego tempa życia lub złych przyzwyczajeń. Często nie zwracamy uwagi na jakość kupowanego jedzenia. Oprócz tego pijemy za mało wody. Jemy też za mało nabiału, przez co nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości wapnia. Nie ograniczamy słodyczy, które są niezdrowe i nie wnoszą niczego wartościowego do naszej diety. Zapominamy o najważniejszej zasadzie: wszystkie zalecenia żywieniowe powinny być wspomagane aktywnością fizyczną, która leży u podstaw piramidy zdrowia.

Gabinety trychologów zapełniają się klientami borykającymi się z problemem wypadających włosów. Kiedy pojawia się ta dolegliwość, warto przyjrzeć się podstawowym składnikom w naszej diecie. Witaminy są bowiem naturalnym lekiem na wypadanie włosów. Najważniejsze z nich to: A, C, D, E, witaminy z grupy B,
PP (niacyna) oraz witamina H (biotyna).

Witamina A

Charakterystyczne dla włosów objawy niedoboru: suchość i łamliwość. Duże niedobory powodują zahamowanie ich wzrostu i wypadanie. Często znaczny deficyt witaminy A występuje u chorych na łuszczycę.

Źródła: występuje w pomidorach, marchwi, papryce, zielonych warzywach. U człowieka dorosłego tylko ok. 50% spożytego karotenu ulega wchłonięciu i przyswojeniu. Najcenniejszym jej źródłem są: wątroba, jaja, mięso tłuste, masło i sery.

Witamina C

Jest ona stale zużywana i niemagazynowana w organizmie, dlatego musimy ją uzupełnić.

Charakterystyczne dla włosów objawy niedoboru witaminy C: rozdwajanie się i łamliwość.

Kto powinien ją uzupełniać:

  • palacze,
  • cukrzycy,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby żyjące w ciągłym stresie,
  • osoby, które nie prowadzą zdrowego stylu życia,
  • mieszkańcy dużych miast (ze względu na wszechobecne zanieczyszczenia i toksyny),
  • kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną,
  • alkoholicy.

Źródła: witaminę C można znaleźć w aceroli, natce pietruszki, owocach dzikiej róży, papryce, czarnej porzeczce. Duże jej ilości zawierają: cytryny, jeżyny, pomarańcza, kiwi, ananas, grejpfrut, cebula, szpinak, kapusta, brukselka, kalafior, groszek zielony, truskawki, maliny, pomidory, karczochy, ziemniaki, jabłka, kalarepa.

Witamina D

Jest ona ważna dla kondycji włosów, ponieważ pobudza mieszki włosowe do wzrostu.

Charakterystyczne dla włosów objawy niedoboru witaminy D: nadmierne wypadanie włosów.

Źródła: tłuste ryby, takie jak: łosoś, tuńczyk, makrela, wątróbka wołowa, ser, grzyby czy żółtka jaj.

Witamina E

Wspomaga prawidłowe dotlenienie skóry i jej przydatków, w tym mieszków włosowych. Poprawia kondycję błon skórnych i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Źródła: oleje roślinne tłoczone na zimno i nierafinowane, przechowywane w ciemnych butelkach; orzechy ziemne i laskowe, migdały, ziarna słonecznika; zielone warzywa: szpinak, brokuły, botwina, jarmuż, awokado.

Witamina B1 – Tiamina

Pomaga w leczeniu łojotoku, trądziku i łysienia.

Źródła: chuda wieprzowina, pełne ziarna, suszona fasola, orzechy, nasiona dyni, słonecznika, sezamu, brunatny ryż, otręby zbożowe, drożdże, nasiona roślin strączkowych.

Witamina B2

Jest odpowiedzialna za dobry stan naczyń krwionośnych, błon śluzowych skóry i przewodu pokarmowego.

Objawy niedoboru: pękające kąciki ust, wysuszone i popękane usta, sucha skóra, owrzodzenia w obrębie ust i języka, stan zapalny błon śluzowych (także w miejscach intymnych), nadwrażliwość na światło, wypadanie włosów, zmiany w układzie nerwowym, bezsenność, zawroty głowy.

Źródła: witamina B2 znajduje się zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, m.in. w nabiale, serach, jajach, wątróbce wieprzowej, nasionach, awokado, grzybach, dyni, drożdżach, orzechach, produktach pełnoziarnistych, warzywach.

Witamina B6

Wspiera m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i uczestniczy w tworzeniu przeciwciał, podnosząc odporność organizmu.

Objawy ni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy