2020: Rok pandemii i dotacji na działalność. Czy to czas na rozpoczynanie nowych biznesów?

Strefa Barbera

Rok 2020 dla branży fryzjerskiej i kosmetycznej może okazać się jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Powodem oczywiście jest światowa pandemia COVID-19 i jej wszystkie konsekwencje.

Pandemia, która rozpoczęła się w marcu i trwa do dziś, zachwiała wieloma biznesami, a niektóre z nich już nie istnieją. Wzrost liczby zachorowań i kolejne obostrzenia mogą zmieść z przestrzeni miast kolejne salony. Obecnie nie możemy przewidzieć, co będzie dalej. Trudno też odgadnąć, jakie będą kolejne postanowienia rządu. Wiele branż zamknięto, nas tym razem nie.

W tym roku nawet miniony już piątek trzynastego nie zmartwił pesymistów. Jaka jest więc kondycja rynku? Rozmawiamy o tym z właścicielem marki Salonova – Pawłem Hankiewiczem. 

BEM: Jak z perspektywy hurtowni fryzjerskiej Salonova wygląda rynek fryzjerski w tym roku?

Paweł Hankiewicz: Oczywiście mocno niestabilnie. Obserwowaliśmy dramat i załamanie właścicieli salonów w marcu, gdy salony były zamykane, a następnie euforię spowodowaną ich ponownym otwarciem 
18 maja. Teraz rynek działa, choć zdecydowanie nie na pełnych obrotach. Fryzjerzy mówią nam, że „jakoś jest”, ale nie jest dobrze. Klienci po prostu boją się zachorowania i unikają wizyt. Dla nas jednak bardzo istotne w tym roku są dotacje i dofinansowania, których naprawdę jest sporo. 

No właśnie, czy to obecnie popularny trend?

Tak, nawet bardzo. Pula dofinansowań jest bardzo duża, a fryzjerzy korzystają z nich niezwykle chętnie. Tygodniowo obsługujemy nawet kilkanaście takich wniosków na kompleksowe wyposażenie.

Jak to wygląda w praktyce? 

Opisując w skrócie: aby złożyć wniosek, należy spełniać wymagania właściwe dla konkretnej pomocy. I tak np.: Urzędy Pracy oferują dofinansowanie na pierwszą działalność. Przyszły przedsiębiorca powinien m.in. być zarejestrowany jako bezrobotny, nie prowadzić działalności przez 12 wcześniejszych miesięcy itd. Wtedy ma prawo taki wniosek złożyć i od tego etapu zaczyna się nasza praca. Pomagamy z dokumentacją, doradzamy w sprawach biznesplanu, dobieramy kompleksowe wyposażenie i tworzymy klarowną dla urzędnika wycenę. Klient z naszym kompletem dokumentów, ofertą, fakturą i umową może liczyć na sukces. 

A jak wygląda kwestia przydzielania dotacji? Trudno je uzyskać?

Jeżeli cały proces zostanie przygotowany i przeprowadzony profesjonalnie, to szanse powodzenia są bardzo duże. Spotykamy się oczywiście czasem z oporem urzędniczym, ale ważne, by być do tego przygotowanym. Większość przypadków kończy się sukcesem i otwarciem nowego salonu. 

A czy poza tymi dotacyjnymi otwierają się też inne salony?

Tak, jak najbardziej. Fryzjerzy to bardzo twarda grupa, zdecydowana i pewna siebie. Nie poddają się łatwo i prą do przodu. Szczególnie dumny jestem z naszych dotychczasowych klientów, z którymi się bardzo lubimy i współpracujemy stale, a którzy w tych niełatwych czasach otwierają kolej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy