Jak być dobrym menedżerem?

Strefa Barbera

Nie ma jednego dobrego stylu zarządzania barber shopem czy salonem fryzjerskim. Dlaczego? Dlatego, że powinien on być dopasowany do menedżera, zespołu i sytuacji.

Menedżer i jego wpływ na styl zarządzania 

Na wybór stylu zarządzania wpływ ma wiele czynników. Między innymi są to wartości, którymi menedżer kieruje się w życiu. Jeśli ważna jest dla ciebie współpraca, relacje oparte na partnerstwie, będziesz dążył do demokratycznych metod. Nie bez znaczenia są również nasze przekonania. Stwierdzenie, że potrafimy zrobić coś najlepiej, z pewnością będzie skutkowało niedzieleniem się władzą i dążeniem do samodzielnego zarządzania. Każdy menedżer może preferować inny sposób zarządzania i powinien być świadom, czy ma raczej inklinacje do kierowania w stylu autokratycznym czy demokratycznym. Niemniej preferencje do zarządzania w określonym stylu nie powinny oznaczać stosowania tylko jednego. Tak jak jednym kluczem nie otworzysz wszystkich drzwi, tak i jednym stylem zarządzania nie rozwiążesz wszystkich problemów i nie dotrzesz do każdego pracownika. W zależności od tego, na ile ufasz zespołowi, że potrafi podjąć właściwą decyzję, zachęcaj do tego. Powszechnie wiadomo, że im mocniej ludzie angażują się w podejmowanie decyzji (style: współpraca i delegowanie), tym bardziej czują się odpowiedzialni za wykonanie zadania i dokładają wszelkich starań, aby cel został osiągnięty. Warto przy tym pamiętać, że podejmowanie decyzji przez zespół lub przy jego współudziale nie zwalnia z odpowiedzialności za nie. Konsekwencje zawsze ponosisz ty. Jeśli natomiast zmienisz decyzję zespołu raz i drugi, jego członkowie mogą uznać, że nie warto się angażować, ponieważ nie liczysz się z ich zdaniem. Zatem – jeśli nie należy zmieniać decyzji zespołu – czy jesteś w stanie zaakceptować stan niepewności? Nigdy nie wiesz, jakie inni przyjmą rozwiązanie. Poziom tolerancji na stan niepewności to kolejny czynnik wpływający na to, w jaki sposób zarządzasz zespołem. Nie bez znaczenia jest też poziom wiedzy i doświadczenie menedżera. Ci mniej doświadczeni, którym brakuje pewności siebie, chętniej podejmują decyzje przy współudziale zespołu. Daje to im większe poczucie bezpieczeństwa, ale nie zwalnia z odpowiedzialności. Mądrzy (kompetentni) menedżerowie równie chętnie sięgają po demokratyczne style zarządzania, ale robią to świadomie. Zapraszają do współpracy zespół, bo są przekonani, że tak należy robić, a nie dlatego, że nie wiedzą, co zrobić.

Zespół i jego wpływ na styl zarządzania

Niezależnie od preferowanego stylu zarządzania powinieneś wziąć pod uwagę zespół, jakim zarządzasz, i styl, do jakiego jest przyzwyczajony. Czy twoi podwładni mają większe poczucie bezpieczeństwa, gdy sam podejmujesz decyzje i je ogłaszasz? Czy też cenią sobie poczucie samodzielności i swobodę działania, co przekłada się na zaangażowanie i współuczestnictwo w podejmowaniu decyzji? Kiedy wybierasz demokratyczny styl zarządzania, upewnij się wcześniej, czy zespół ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędne do poradzenia sobie z problemem. Równie istotne są przyzwyczajenia zespołu do danego stylu przewodzenia. Jeśli menedżer stosował dotychczas najczęściej autokratyczne metody (wydawanie poleceń, sprzedawanie), pracownikom trudno będzie poradzić sobie w sytuacji, gdy nagle nie dostaną wytycznych. Ten czynnik ma ponadto szczególne znaczenie w momencie zmiany menedżera. Etap rozwoju zespołu to kolejny czynnik, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze stylu zarządzania. Kiedy grupa się tworzy (etap pierwszy) i następnie przechodzi do ścierania, potrzebuje jasnych wytycznych co do działania. Dwa następne eta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy