Samodoskonalenie kluczem do sukcesu zawodowego

Strefa Barbera

Wydawałoby się, że obecnie każdy jest świadomy kluczowej roli, jaką odgrywają szkolenia, nabywanie nowych umiejętności, rozwój, praca dobrym, indywidualnie dobranym pod nas sprzętem. Jednak wraz ze wzrostem konkurencji na barberskim rynku ujawniła się tendencja do odkładania tych rzeczy na dalszy plan. Z perspektywy starszego barbera, który ma swój salon, wyrobioną renomę i stałą bazę klientów, taka pozorna oszczędność jest bardzo krótkowzroczna i na dłuższą metę nieopłacalna. No właśnie, tak to wygląda dla ludzi, którzy mają już swój kapitał, a środki na szkolenia i nowy sprzęt są czymś oczywistym w ich planie finansowym. 

W myśl zasady, że „syty głodnego nie zrozumie” zastanówmy się, jak to wygląda z perspektywy młodych barberów, dopiero wkraczających na rynek. Pierwszy powód, dla którego początkujący fryzjerzy nie inwestują w szkolenia i pracują na sprzęcie starszym od nich, jest bardzo prozaiczny.

Chodzi o pozorną oszczędność: młodzi barberzy nabyli podstawowe umiejętności, kupili zestaw narzędzi, zaczynają obcinać i wszystkie dochody zachowują jako zysk. Jest to model biznesowy, w którym inwestujemy na początku i lecimy na tej inwestycji dopóty, dopóki coś nie zacznie się psuć lub wymagać pilnej wymiany. Dlaczego jest to błąd? Inwestycja w siebie to jedyna inwestycja, która zawsze się opłaca i zawsze nam się zwróci – i to nawet z nawiązką. Niektórzy adepci barberingu zapominają o tym, tną tępymi nożyczkami, golą tanimi żyletkami, nie konserwują odpowiednio sprzętu. Pieniądze, które zarobią, traktują jak czysty zysk, nie reinwestujac ich ponownie w rozwijanie swoich umiejętności ani w nowe narzędzia. Nie myślą o tym, że to usprawniłoby ich pracę, co w efekcie przyniosłoby im większy dochód. 

Moja rada brzmi: jeśli chcesz zwiększyć swoje przychody, wypracować swoja niepowtarzalną markę, musisz inwestować w siebie. Jak to zrobić, kiedy jesteś na samym początku barberskiej kariery i dysponujesz ograniczonymi środkami? Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że istnieje kilka bezpłatnych źródeł zasobów. Żeby zacząć z nich korzystać, potrzebujesz jednego narzędzia, które każdy z nas ma: smartfona z dostępem do internetu. 
To właśnie tam znajdziesz filmiki instruktażowe, tutoriale, recenzje i porównania narzędzi, produktów, informacje o wielu możliwościach marketingowych czy reklamie. Czyli jedyne, co musisz zrobić, to wpisać zapytanie w Google: „jak cieniować od zera?”, „polecane pomady do włosów”, „najlepsze nożyczki barberskie”. I zacząć korzystać z darmowych zasobów, które oferuje internet i z których możesz czerpać pełnymi garściami. Barberzy z kraju i z zagranicy mają swoje kanały na YouTube, które możesz zacząć obserwować, zaczerpnąć inspiracje. Bezpłatne filmy szkoleniowe są jednym z niesamowitych rezerwuarów wiedzy. Postaraj się obserwować różne kanały, ponieważ nie każdy wie, jak zrobić wszystko, i wiedza czerpana z kilku źródeł zawsze będzie warta więcej niż z jednego, ponieważ istnieje nieograniczona liczba sposobów na strzyżenie włosów. Kolejnym darmowym źródłem, które polecam, są grupy na Facebooku skupiające barberów i pasjonatów fryzjerstwa. Jeśli nie masz odwagi udzielać się w tych grupach, „postować” swoich prac, poprzestań na obserwacji tego, czym dzielą się inni. Na pewno znajdziesz tam kilka rad i trików, które przydadzą Ci się w pracy. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Każdy z nas kiedyś zaczynał, a Polska pełna jest wspaniałych profesjonalistów i pasjonatów fryzjerstwa męskiego, którzy na pewno Ci pomogą i wskażą właściwą drogę.

Jest również możliwość bardziej realnego czerpania wiedzy, na żywo, poza internetem. Masz ją na wyciągnięcie ręki. Jeśli pracujesz w dobrym zespole, jest niemal pewne, że możecie uczyć się od siebie na wzajem, na pewno każdy członek zespołu ma coś, co może przekazać innym. Jeśli w czasie dnia pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy