Jak branża fryzjerska może wspierać klimat i… zdrowie psychiczne?

Porady ekspertów

W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne oraz kwestie związane z ochroną środowiska stają się coraz bardziej palącym problemem, poszukiwanie nowych sposobów recyklingu staje się niezbędne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że włosy, które zazwyczaj traktujemy jako odpadki, mogą pełnić kluczową funkcję w tej ekologicznej rewolucji. Recykling włosów to nie tylko innowacyjna forma ochrony naszej planety, ale także nieoceniona okazja do wspierania inicjatyw związanych ze zdrowiem psychicznym.

Czy wiesz, że włosy mają supermoce? 

Szacuje się, że ilość włosów wytwarzanych przez każdego człowieka na Ziemi w ciągu jednego roku wynosi 1 155 000 t (Clic Recycle, L’oreal) i choć liczba ta wygląda imponująco, pewnie zastanawiasz się nad celowością podania tej informacji. Kilogram włosów jest w stanie wchłonąć między 5 a 9 kg oleju. Fakt ten wykorzystała amerykańska fundacja Matter of Trust, która od ponad 20 lat używa włosów… do sprzątania nimi światowych odpadów. Pozostaje zadać pytanie, czy recykling włosów to abstrakcja, czy niekończący się potencjał? 

Pomysł narodził się w 1989 r. w głowie Phila McCrory’ego, stylisty fryzur z Alabamy, który oglądając w CNN wyciek ropy z tankowca Exxon Valdez na Alasce, zauważył, że woda wokół wydr pokrytych ropą była nieco czystsza. Dostrzegając zależność w tym, że ludzie korzystają z szamponów, ponieważ włosy się natłuszczają, Phil zrewolucjonizował postrzeganie odpadu, którego w samej Hiszpanii fryzjerzy generują ponad 7 mln kg rocznie. Koncepcję tę 10 lat później rozwinęła Lisa Gautier, prezeska fundacji Matter of Trust, która zrzesza na dziś 38 krajów i ponad 100 partnerów na całym świecie, w tym od niedawna również i Polskę.

Porozmawialiśmy z Magdaleną Malinowską, twórczynią i prezeską fundacji Matachite Minds, która jako pierwsza zajmuje się recyklingiem włosów w Polsce. 

Kurier Fryzjerski: Recykling włosów to raczej rzadko spotykany sposób wykorzystania tych efektów ubocznych fryzjerstwa. Skąd taki pomysł? 

Psychologia jest moją pasją, którą cały czas zgłębiam. Od dłuższego czasu obserwuję, że coraz więcej ludzi nie radzi sobie z regulacją swoich emocji. Izolacja społeczna wywołana pandemią i nieprzewidywalna sytuacja geopolityczna na świecie dla wielu osób jest źródłem narastającego niepokoju. Według WHO do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, która tak samo jak nieleczona miażdżyca czy nowotwór prowadzi do śmierci, a jej postrzeganie nadal jest stereotypizowane, zabierając szansę na poprawę stanu zdrowia wielu z nas. W 2022 r. prawie trzy razy więcej osób targnęło się na swoje życie, niż zginęło w wypadkach komunikacyjnych. Według raportu „Młode Głowy” przeprowadzonego przez Unawezę, fundację Martyny Wojciechowskiej, co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji, a co piąty planował samobójstwo. System, w którym żyjemy zamiast zacząć działać w tym kier...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy