Autor: Adam Szulc

Od 35 lat w zawodzie fryzjera męskiego. Prekursor barberingu w Polsce. Autor jedynej w kraju książki – elementarza o podstawach i fundamentach zawodu pt. Fryzjer Męski oraz jej najnowszej kontynuacji pt. Następny proszę!. Ma swoją linię kosmetyków Steam Punk, która jest dedykowana mężczyznom. Adam Szulc jest nauczycielem w poznańskiej branżówce, w grupie Fryzjer Męski Barber. W swoim barber shopie zwanym Jamą organizuje sesje zdjęciowe i filmowe fryzur męskich oraz imprezy o tematyce barbersko-historyczno-muzycznej. Jego pokazy na scenach całego kraju: „Most”, „Steam Punk Show”, „Neon & Punk”, „RockaPinUp” czy „Bestia” przeszły już do historii fryzjerstwa. Dowiedz się więcej: adamszulcbarber.com

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Każdy potrzebuje biblii!

Brzmi to groźnie – barberska biblia! Tytuł jest może trochę na wyrost, bo biblia jako taka powinna również traktować o źródłach i mieć szeroką perspektywę,ale jeżeli spojrzeć na nią jako spisane dzieje różnych apostołów, to tu apostołami są najbardziej znani (według redakcji) barberzy świata w 2020 r. 

Czytaj więcej

Ostry jak brzytwa!

Kiedy w 2014 r. w Polsce eksplodowało zainteresowanie fryzjerstwem męskim, to jedno z pierwszych pytań padających w przestrzeni publicznej o narzędzia dotyczyło brzytwy. Którą wybrać, jak jej używać, jak serwisować oraz czy wolno w ogóle takową mieć w zakładzie fryzjerskim.

Czytaj więcej

Jak to było z tymi cyrulikami-balwierzami w Anglii? Jessie Dobson, Robert Milnes Walker A history of the barbers’ and barber-surgeons’ of London

Historia fryzjerstwa męskiego zawsze mnie interesowała, dlatego od pewnego czasu prezentuję cykl recenzji anglojęzycznych, trudno dostępnych na polskim rynku książek, którego podjąłem się dla „Barber Expert Magazine”. Ma on za zadanie popularyzację długiej i ciekawej historii szanowanego rzemiosła wśród barberskiej braci. Tym razem, a w sumie ponownie, tyle że z innej strony, napiszę o kolebce barberstwa, jaką jest Wielka Brytania.

Czytaj więcej

Barber, rock, food. Spotkanie z Johnem Petrucci

30 stycznia 2023 r. odbył się zaplanowany już kilka tygodni wcześniej wspólny event kilku podmiotów. Wszystko miało być trzymane w sekrecie, żeby nie było niepotrzebnego zamieszania w trakcie, ale może od początku…

Czytaj więcej

Inspiracje czerpiemy zewsząd! Laurent Philippon, Hair: fashion and fantasy (Thames & Hudson 2013)

Moje spotkanie z jednym z najbardziej znanych fryzjerów świata Laurentem Philippon z Francji odbyło się w Sieradzu w 2016 r. w trakcie trwania tamtejszego Open Hair Festival. Nie obyło się bez małego nieporozumienia. Nie rozpoznałem go, kiedy pojawił się w trakcie naszego pokazu, a następnego dnia spotkaliśmy się przy podpisywaniu książek i śmialiśmy z faux pas. Bardzo sympatyczny, ale rzeczowy i, co najważniejsze, nietuzinkowy człowiek.

Czytaj więcej

Jedna prawda jest niezmienna: królowa Wiktoria wciąż nie nosi brody

Fryzjerstwo męskie w czasach wiktoriańskich opisywałem wielokrotnie. W każdej z trzech moich książek poświęcałem temu tematowi sporo miejsca, a w ostatniej (Krótko po męsku) – nawet cały podrozdział, który całościowo traktuje o barberingu w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Barbering. A complete guide to men’s haircuts

Świat w 2023 r. wciąż się kręci, a my w Jamie nie zwalniamy tempa. Wszystkie nasze projekty zaczynają się i kończą, pozostając w życzliwej pamięci, papierowych magazynach i mediach społecznościowych już na zawsze.

Czytaj więcej

Co będzie dalej z tymi targami?

W roku 2022 uczestniczyłem w pięciu imprezach targowych. Poznański „Look”, „Barber Connect” w Birmingham, „Beauty Forum & Hair” pod Warszawą, trójmiejska „Uroda” i górnośląski „Festiwal Hair & Beauty”. Dwa pierwsze podsumowałem już w prasie branżowej. Czas na przyjrzenie się kolejnym.

Czytaj więcej

Jama na 6! – gorąca relacja z urodzin

3 września 2022 r. odbyło się niezwykłe, choć coroczne spotkanie ludzi zaprzyjaźnionych, tworzących społeczność, którą nazywamy Jama & Friends. Na wzór spotkań w słynnym nowojorskim CBGB, gdzie młodzi ludzie okupowali najbliższą okolicę, tworząc własne środowisko, tak i w naszej Jamie na poznańskim Starym Żegrzu młodsi i starsi co roku zajmują nasz barber shop i przylegający placyk na kilkugodzinne spotkanie.

Czytaj więcej