Podstawy pielęgnacji zarostu

Porady ekspertów

Pielęgnacja twarzy i zarostu mężczyzny, to nie tylko krok do zadbanego wyglądu, ale między innymi pierwszy krok w zachowaniu prawidłowej higieny. Mężczyźni, którzy zrezygnowali z golenia na gładko, powinni skupić się nie tylko na pielęgnacji brody, ale także w dalszym ciągu powinni pamiętać o skórze, która się pod nią znajduje. Przez pierwsze tygodnie od momentu podjęcia decyzji zapuszczania zarostu na twarzy, może towarzyszyć uczucie swędzenia i lekki dyskomfort. Już w tym momencie zalecane jest stosowanie toników i olejków, które mają na celu zmiękczenie zarostu, a co za tym idzie, zniwelowanie drażniącego uczucia, pojawiających się włosków w obrębie twarzy. Na rynku w ostatnich latach pojawiło się multum nowych specyfików dla mężczyzn, od olejków, przez balsamy, specjalne mydła, woski, pasty, toniki i peelingi do brody. I tu nasuwa się pytanie: co stosować? To pytanie najczęściej zadają mężczyźni, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z brodą i chcą to zrobić w prawidłowy sposób. Trzeba zdecydować, które specyfiki powinny być niezbędne, a które tylko dodatkiem. O produktach można mówić wiele, ale z doświadczenia wiem, że nowi klienci podczas wizyty nie zapamiętają właściwości wszystkich produktów do brody. W tym celu podczas pierwszych wizyt, zapoznaję ich przede wszystkim z najprostszymi zasadami pielęgnacji zarostu, które łatwo zapamiętać i które są nieodłącznym elementem zadbanej brody.

3 podstawowe kroki, które powinny towarzyszyć w ciągu dnia mężczyźnie, który chce prawidłowo zadbać o zarost. Mycie zarostu (najlepiej kilkukrotne), szamponem lub mydłem do brody.

  • Nawilżenie zarostu balsamem lub olejkiem (w zależności od potrzeby, długości i rodzaju brody, a także od upodobań).
  • Czesanie zarostu odpowiednią szczotką lub grzebieniem, których tworzywo nie będzie elektryzować włosów.

Czesanie brody poprawia kondycję włosów jak i pobudza ukrwienie skóry, która się pod nimi znajduje. Olejki do brody i inne specyfiki, nie tylko pomagają w utrzymaniu odpowiedniej higieny, jak również nadają włosom, odpowiedni zapach. Sięgając po preparaty specjalnie stworzone dla skóry twarzy i zarostu, można mieć pewność, że działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, chroniąc skórę przed różnymi czynnikami. Oprócz tego, co jakiś czas, trzeba dbać o zarost, przycinając go, aby nadać mu odpowiedni kształt i ogólny wygląd, który powinien być wybrany indywidualnie dla każdego mężczyzny, zgodnie z kształtem twarzy, przy którego doborze może pomóc np.: barber.

Podsumowując: Proces pielęgnacji brody składający się z mycia, nawilżania, a także czesania brody, to codzienny proces, który powinien towarzyszyć mężczyźnie każdego dnia.

Przypisy