Stylowa i funkcjonalna aranżacja wnętrza barber shopu

Strefa Barbera

W dawnych czasach barber shop był miejscem do pielęgnacji ciała, a także punktem kompleksowej obsługi dla potrzeb odnowy biologicznej, a nawet zabiegów chirurgicznych dla mężczyzn. Dzisiejszy może być daleki od jego średniowiecznych początków, ale to nie znaczy, że teraz nie ma on ponadczasowego uroku i własnego stylu. Pamiętajmy, że poza zabawną lub oryginalną nazwą i super logiem liczy się też wnętrze, do którego zapraszamy naszych klientów, by poczuli się wyjątkowo.    

Ten nowoczesny styl barber shopów cieszył się w ostatnich latach zasłużonym renesansem, a doświadczeni poszukiwacze trendów i entuzjaści stylu vintage korzystają z genialnego połączenia praktyczności i luksusu starego świata pełnego magii i tajemnic przeznaczonego dla prawdziwego mężczyzny, który wkracza w męski świat pielęgnacji brody i włosów. Nieodłącznym elementem większości salonów stał się symbol dawnych czasów w postaci podświetlanego i obrotowego znaku, w charakterystyczne czerwono-niebiesko-białe pasy, umieszczanego na zewnątrz lokalu, zwanego barber pole. Nieodzowną częścią są także stylowe i wygodne krzesła nie z tej epoki, na których kiedyś starsi panowie z cygarem w ustach i whisky w ręku cieszyli się odrobiną relaksu po ciężkim dniu w pracy. Chociaż żaden nowoczesny zakład fryzjerski nie jest kompletny bez tych uświęconych elementów, nowa era w branży fryzjerskiej nastała i nadaje swój nowy początek.

Wiele dzisiejszych salonów łączy motywy rockabilly z bardziej tradycyjnymi edwardiańskimi wartościami, podczas gdy inne realizują całkowicie indywidualny klimat, nadając swoim wnętrzom wyjątkowy charakter i styl. Antyczną i rustykalną sztukę można znaleźć teraz w wielu salonach zmiksowaną na wszelkie sposoby, podczas gdy inne utrzymują ją bez dodatków. Klasyczne lub najnowocześniejsze dzisiejsze barber shopy projektuje się tak, aby zaspokoić potrzeby każdego klienta. Gdzie poza zwykłym strzyżeniem i goleniem brody, dochodzą takie zabiegi jak maski na twarz, masaże, depilacja woskiem, odsiwianie włosów/brody i wiele innych.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad założeniem barber shopu w sklepie motocyklowym Harley Davidson? Co powiesz na otwarcie baru w stylu irlandzkim/angielskim na tyłach salonu, ulokowanie stacji do gier z najnowszymi grami komputerowymi lub miejscem na stół bilardowy, piłkarzyki, rzutki do darta? Nawiązaniem współpracy z siecią siłowni i tam otworzenie swojego salonu? Pomysły te mogą być świetnym dodatkiem, ale wiedz, że niektóre z najbardziej udanych barber shopów na całym świecie przyciągają klientów właśnie ponadnormatywnymi układami salonowymi, które nadają indywidualny charakter wnętrzu. Oczywiście, będzie to wymagało więcej planowania i rozważenia niż przeciętny salon, ale wyjątkowe wrażenia i przyjemne otoczenie mogą być kluczem do stworzenia długiej kolejki za drzwiami.

Otwierając swój barber shop w dzisiejszych czasach ważnym elementem całego projektu jest jego siedziba. To ona w zasadzie decyduje na samym początku jak będzie prosperował nasz salon i ilu klientów z ulicy skorzysta z naszych usług. Decydujmy się na miejsce w centrum miasta lub w dzielnicach, gdzie ruch pieszych jest dość duży. Jeżeli nie jest to centrum handlowe. Kolejnym elementem jest widoczna witryna i to, co się na niej znajduje. Powinna być tak rozplanowana, by przyciągała uwagę potencjalnego klienta. Często witryny są pomijane, ale to one witają naszych klientów, więc istotne jest, aby były stylowe i oryginalne.

Odnośnie samego wystroju wnętrza i zaprojektowania go tak, by było funkcjonalne i zgodne z podłączeniami elektryczno-kanalizacyjnymi, to najlepiej udać się z tym do specjalistów od projektowania wnętrz i przestrzeni usługowych. To oni doradzą nam jak rozmieścić poszczególne sektory pracy tak, aby wygodnie nam się pracowało, nie zapominając też o strefie dla klienta, czyli poczekalni. Możemy również zaproponować swój własny styl, jaki chcielibyśmy uzyskać w salonie, kolory, meble, dodatki, ale nie trzymajmy się tego kurczowo i pozwólmy zaproponować alternatywne rozwiązania od projektantów, bo być może ich koncepcja zmieni wygląd naszego lokalu na korzyść. Korzystajmy z wiedzy i doświadczenia fachowców.

Każdy salon powinien być podzielony na odpowiednie sektory, takie jak: poczekalnia, recepcja, stanowisko pracy, miejsce na myjkę (stojącą lub wbudowaną w blat w zabudowie z lustrem), toaletę i zaplecze służbowe. To od naszego układu pomieszczenia zależy jak sobie je rozplanujemy, konsultując to ze specjalistami. Każdy lokal ma inny układ ścian i metraż, więc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy