Kilka porad, jak zapuścić gęstą i długą brodę

Porady ekspertów Strefa Brodacza

Czasy, w których broda była synonimem niechlujności, mamy na szczęście już za sobą. W ostatnich latach widać wręcz wzrost zainteresowania zapuszczaniem zarostu. Nie wszyscy mężczyźni wiedzą jednak, jak najszybciej osiągnąć wymarzony efekt. W tym artykule podpowiem, jak to zrobić.

Jak zacząć zapuszczać brodę?
 

Zapuszczanie brody to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się wielu mężczyzn. Nie wszyscy są jednak w stanie sobie z tym poradzić. Dlatego tak ważne jest po prostu podjęcie decyzji. Zrobienie pierwszego kroku.
 

Powodów do zapuszczania brody można znaleźć dziesiątki. Jedni podążają za obecnie panującymi trendami, inni poprzez zarost chcą podkreślić swój styl. Jednak nie powody są w tym przypadku najistotniejsze. Najważniejsze jest to, żeby czuć się dobrze z własną brodą i by była ona zdrowa i zadbana. 

Jak więc zapuścić wymarzoną brodę? Wydawałoby się, że odpowiedź jest bardzo prosta. Nie golić się. Rzeczywistość nie jest jednak tak oczywista. Z czasem, po upływie około miesiąca to, co wyrośnie na naszej twarzy, zacznie nam przeszkadzać. Pojawią się pierwsze swędzenia skóry i myśli: „a może by tak się ogolić i mieć spokój?”. Jest na szczęście sposób na to, by bezboleśnie poradzić sobie z pierwszymi przeszkodami podczas zapuszczania zarostu. 

W pierwszym etapie zapuszczania brody należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim dobrze jest wybrać odpowiedni moment rozpoczęcia tej przygody. Wielu moich znajomych na ten krok decyduje się podczas urlopu. Wtedy z dala od znajomych i bliskich nie narażamy się na negatywne komentarze płynące z otoczenia. W początkowych tygodniach nasz zarost daleki będzie jednak od tego wymarzonego, dlatego nieprzychylne opinie i złośliwości mogą tylko pogłębiać nasze poczucie niepewności. Natomiast zdecydowanie odradzam zapuszczanie brody w wzmożonym okresie ważnych spotkań biznesowych. Wtedy najczęściej każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej, a zarost, który posiadamy na tym etapie niekoniecznie musi temu sprzyjać.


Po miesiącu zapuszczania dobrze będzie spotkać się z profesjonalnym barberem i skonsultować, jaka stylizacja zarostu będzie dla nas najlepsza. Nie każdemu we wszystkim ładnie. Podobnie jest z brodą. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim gęstość zarostu i kształt twarzy, często także styl ubioru, jaki preferujemy na co dzień. Taka wizyta jest bardzo przyjemna i nie należy się jej obawiać. Wielu brodaczy regularnie korzysta z usług barberów, przy okazji czerpiąc rady na temat swojego zarostu i jego prawidłowej pielęgnacji. Warto skorzystać z tej wiedzy.

Czy można przyspieszyć wzrost brody?
 

Nie ma cudownych środków na porost brody. Ale są takie, które zadbają o jej kondycję. Broda rośnie średnio w tempie 0,6 mm na dobę. By cieszyć się brodą o długości 5 cm trzeba zapuszczać ją mniej więcej przez 4 miesiące. W ciągu roku broda może osiągnąć długość nawet 20 cm. Na 1 cm2 skóry człowiek ma przeciętnie ok. 615 włosów. Na całą brodę składa się zatem od 6 do 25 tysięcy włosów! Wszystkie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by rosły zdrowe i naturalnie lśniące.

Każdy mężczyzna, który decyduje się na zapuszczenie brody powinien wiedzieć, że jest to proces. Wymaga od nas systematyczności, determinacji i cierpliwości. Tej ostatniej nigdy nie powinno nam zabraknąć.

Jak dbać o brodę?
 

Podstawowym atutem przy zapuszczaniu brody jest nasze nienaganne zdrowie. To ono ma największe przełożenie na stan naszych włosów. Zdrowe ciało to mocny i twardy zarost. Dlatego już dzisiaj zadbaj o ruch. Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi w organizmie. To natomiast przekłada się na porost brody. Bardzo ważnym czynnikiem jest także właściwa ilość snu. Podczas snu włosy rosną najszybciej. Wysypianie się wpływa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy