Sorry boys…

Porady ekspertów

Chcę przywrócić światu mężczyzn. Zwłaszcza teraz, kiedy granica w stylizacji panów i pań mocno się zatarła. To nic złego i nic nowego. Wystarczy wspomnieć Davida Bowie i Twiggy. Ale ulicom brakuje już delikatnych i subtelnych kobiet tak samo jak prosto ociosanych mężczyzn. Dosyć już Adonisów. Chłopcy niech zostaną w szkołach. A w świecie mody zamiast chłopców witamy mężczyzn. Nie brutali, ale wytwornych dżentelmenów. Facet musi być zdecydowany, tajemniczy, seksowny. Ma kusić kobietę zadbanymi dłońmi, linią szczęki i dopasowaną fryzurą. Chciałbym, żeby współczesny mężczyzna był kojarzony z elegancją i siłą. Marcin, Szczepan i Przemek mają to w sobie. Bardzo się cieszę, że udało mi się z nich to wykrzesać i pokazać w świetle dnia. Praca z nimi to sama przyjemność. Idealnie wpisali się w kolekcję NAKED. Więc jeśli ktoś zastanawia się co Matracki poleca na lato 2017, to odpowiedzią jest: mężczyzna – taki, jakim jest. Ta kolekcja jest ponadczasowa, tak jak ponadczasowa jest męskość. Ona może się zmieniać, mogą pojawiać się chwilowe trendy. Ale męskość sama w sobie zawsze będzie na czasie.

Siwizna tak – ale zadbana

Męskie jest też dbanie o siebie. Dobrze wiedzą o tym producenci kosmetyków. Jeszcze kilka lat temu na sklepowych półkach królowały kosmetyki dla pań. Dziś mamy równość. Nie tylko jeśli chodzi o szampony, ale także koloryzację i dbanie o zarost. Według badań 41% panów martwi się siwieniem. Dlatego inwestują w szeroko pojętą pielęgnację, w którą włącza się teraz także męskie farbowanie. Wiele osób myśląc o farbowaniu męskiej głowy widzi te czarne szczotki, które można było uzyskać kilkanaście lat temu. To na szczęście przeszłość. Dziś robimy to inaczej. Dobry fryzjer potrafi zmatowić siwiznę, jednocześnie ją podkreślając. Przecież kobiety kochają szpakowatych facetów! Teraz ten efekt możemy podbić specjalistycznymi produktami. Bardzo podobnie ma się kwestia męskiego zarostu twarzy. Barber shopy pojawiają się w wielu miastach, a ich oferta stale się poszerza. Olejki zapachowe i pasty podkreślające kolor włosa na brodzie lub woski do wąsów są czymś oczywistym. Tak naprawdę do pielęgnacji męskiego włosa teraz można znaleźć absolutnie wszystko. Nie bez znaczenia jest też fakt, że panowie wydają coraz więcej pieniędzy na kosmetyki do swojej pielęgnacji, na serwis, nie boją się nowych produktów choćby do tonowania siwizny. Pewna bariera została przełamana, a korzystają na tym nie tylko producenci, którzy wciąż ten segment mocno rozwijają, ale przede wszystkim mężczyźni. 

Zarost to makijaż mężczyzny

Kobieta w makijażu czuje się pewniej, lepiej, dostosowuje go do pory dnia czy sytuacji. Dla mężczyzny make-upem jest zadbany zarost. Broda potrafi zupełnie zmienić charakter męskiej twarzy. Wszystko ma znaczenie. Długością zarostu i jego kształtem możemy powiększyć jak i zmniejszyć twarz, nadajemy charakterystycznego wizerunku, mężczyzna przestaje być anonimowy. Jest tym konkretnym facetem z takim rodzajem zarostu. Broda została społecznie zaakceptowana. Nie jest już znakiem rozpoznawczym kloszarda. Mężczyzna może wystylizować zarost na elegancko, modnie, w kontrolowanym nieładzie. Broda istnieje w różnych kulturach już od starożytności, a kult brodatego mężczyzny utrzymuje się od kilku lat. Jeśli decydujemy się na wyhodowanie brody czy wąsów musimy poddać te włosy odpowiedniej pielęgnacji. Zaczynając już od odpowiedniego ścięcia. To się zmienia, ale panowie wciąż zapominają, że włosy na twarzy często rosną w różnych kierunkach. Prawidłowe podcięcie zarostu nie polega na „machnięciu” nożyczkami w kilku miejscach. Trzeba też pamiętać, że zarost, choćby najmodniejszy, nie jest dla każdego. Jeśli ma on wyglądać dobrze, przede wszystkim musi być pełen.

Ucz tak, żeby dotarło

O[1]  tym też uczę na swoich seminariach. Miałem przyjemność...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 elektroniczne wydania
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego wydania czasopisma
  • Dostęp do treści w bibliotece cyfrowej
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy